דף הבית » 04. עיצוב סקנדינבי » 04. עיצוב סקנדינבי.

sweden.jpg

האסתטיקה הנצחית של העיצוב הסקנדינבי משמשת מקור השראה לעיצוב העכשווי, המגלה מחדש את היופי שבפשטות ואת כוחו של החומר הטבעי. העיצוב הסקנדינבי נחשב לאחד העיצובים המתוחכמים בעולם. מצד אחד הוא נותן תחושה של עיצוב פשוט ונקי, ומצד שני הוא מתוחכם ביותר.

העיצוב הסקנדינבי המודרני, שמקום לידתו בארצות צפון אירופה: בשוודיה, בדנמרק, בנורבגיה ובפינלנד, מתייחד באיפוק צורני, בשימוש בחומרים טבעיים ובאיחוד בין הצורך השימושי לצורני. בתחילת המאה ה- 20 היה העיצוב החזותי מרכיב חשוב בבניית עצמאותן החברתית והכלכלית של המדינות הללו. בראשית שנת 1900 אומץ סגנון האר דקו בארצות הסקנדינביות, כשכל אחת מהמדינות מתרגמת אותו על-פי דרכה הייחודית בעיצוב רהיטים, בעיצוב קראמי, בעיצוב זכוכית ובעיצוב טקסטיל.

המוניטין של העיצוב הסקנדינבי נבע בעיקרו מהיכולת לשלב בין שיטות הייצור המסורתיות ובין אלה המודרניות שהתפתחו בתחילת המאה, ובצד אלה - הדבקות במטרה והניסיון לשפר את איכות החיים על-ידי עיצוב נוח למשתמש.

לאחר מלחמת העולם השנייה ניכרו הבדלי אופי ונטיות שונות במדינות הגוש הסקנדינבי. בעוד שבפינלנד ובדנמרק נטו לפתח את ייצור הריהוט, הכלים והטקסטיל, בשוודיה פותחה תעשיית המכוניות ומכשירי החשמל. 
 
העיצוב הסקנדינבי הוא עיצוב פשוט ופרקטי הכרוך בעלות ייצור נמוכה. הודות לפרס Lunning שניתן לעיצוב הסקנדינבי הוא החל להכות גלים בעולם כולו. גדולתו טמונה הייתה בכך שהוא עודד עיצוב של חפצים יומיומיים, פונקציונאליים ובעלי ערך אסתטי גבוה, המיועדים בעיקר לשימוש ביתי, ושניתנים לרכישה במחירים שווים לכל נפש. מעבר לזמינות הכלכלית לכל דורש, המעצבים הסקנדינבים נתנו את דעתם לנוחות השימוש ואף לקחו בחשבון עיצוב ידידותי לסביבה המותאם גם לבעלי מוגבלויות שונות.
 
העיצוב הסקנדינבי מושפע מאוד מהטבע ומהנופים, המשמשים לו מקורות השראה נפלאים. כמו הנופים העירומים של סקנדינביה גם העיצוב הסקנדינבי עירום, גלוי, טבעי ומתפרץ. נעשה שימוש רב בעץ טבעי, לעתים בשילוב כיפופי עץ לבוד, החושף טקסטורות שעד לא מזמן נהגו להסתירן בעזרת ציפוי. מראהו החשוף והטבעי של העץ הפך לחלק בלתי נפרד משפת העיצוב.
 
גם לאקלים הסקנדינבי הייתה השפעה מכרעת על העיצוב שנוצר בהשראתו. מדינות סקנדינביה שרויות בחורף בעלטה יחסית ובעונת הקיץ הן נהנות מאור שמש עד השעות המאוחרות של הערב.
בשל אילוצי מזג האוויר, נעשה שימוש בגופי תאורה רבים מאוד בחלל אחד. אך הכמיהה לחום ולאור אינה נגמרת בריהוט ובעיצוב החלל אלא גם פולשת לתחום הטקסטיל הסקנדינבי. בית הסקנדינבי בכלל ופריטי הטקסטיל בפרט הם בעלי אופי חמים, בצבעי אדמה, בדוגמאות כמו פרחים ועלים. החומרים שבהם נעשה שימוש בעיצוב הם אמנם במראה נקי אך טכניקות הייצור חדישות ביותר. לכאורה הפריטים נראים כאילו לא הושקע בעיצובם מאמץ רב אך בפועל הושקעה בהם מחשבה רבה, תכנון ומשאבים. עם זאת יש הרבה טקסטיל מחומרים טבעיים: בדי כותנה בדוגמאות גדולות, שטיחים מכותנה ומצמר בצבעוניות נקייה ואחידה או בדוגמאות גיאומטריות.